منوی اصلی
مدرسه اکچوئری
 • actuary actuary دوشنبه 31 خرداد 1395 02:17 ب.ظ نظرات ()

  اولین همایش بین‌المللی اكچوئری از دوم تا نهم سپتامبر 1895 در بروكسل و به ریاست لئون ماهیلون[1] برگزار شد. چند ماه بعد، در ارائه همایش بروكسل كه با موفقیت‌های زیادی همراه بود و بنابر تصمیم شركت‌كنندگان، انجمن بین‌المللی اكچوئری(IAA) متولد شد.

  قدیمی‌ترین انجمن‌های اكچوئری موجود در ابتدای دهه 1890، شامل موسسه اكچوئری[2] كه درسال 1848 در لندن تاسیس شده بود، دپارتمان اكچوئری[3] كه در سال 1856 در ادینبورگ[4] ایجاد شده بود، تعدادی دیگر از  انجمن ها نظیر انجمن اکچوئری آمریكا[5] و انجمن اکچوئری آلمان[6] كه در سال 1889 تاسیس شدند و موئسسه اكچوئری فرانسه كه در سال 1890 تاسیس شد.

  ارتباطات و تعاملات در میان اكچوئری‌های كشورهای مختلف، بسیار محدود بود و درنتیجه انتشار اصول علم اكچوئری ممكن نبود. تعداد كتب درسی در این حوزه محدود بودند و تنها كتاب مهم در این حوزه توسط اكچوئری‌های انگلسی به نام‌های جرج كینگ[7] و ویلیام ساتون[8] به رشته تحریر درآمد. این كتاب درسی برای دوره خاصی كه در یك موسسه خصوصی در لندن برگزار می شد، طراحی شده بود. این كتاب همچنین باعث ترقی و ترویج علوم اكچوئری شد.

  بنا به ضرورت اكچوئری‌های اقدام به ترجمه كتاب به زبان فرانسه كردند. البته در سال 1894 با اجازه جرج كینگ و با حمایت موئسسه اكچوئری فرانسه[9]، این كتاب به زبان بلژیكی ترجمه شد. چنین اقدامات و همكاری‌هایی باعث ایجاد ارتباط دوستانه بیشتر، میان اكچوئری‌ها در كشورهای مختلف شد.

  نهایتا این اقدام در سال 1895 سبب بوجود آمدن ایده‌ای در بین اكچوئری های بلژیكی شد. این ایده حاكی از آن بود كه نمایندگان معتبر علوم اكچوئری را از اقصی نقاط جهان نظیر بریتانیای كبیر، آمریكای شمالی، فرانسه، هلند و مکان های دیگر جهت برگزاری جلسه‌ای در بلژیك دعوت كنند. كمیته سازماندهی این امر، متشكل از اكچوئری‌های بلژیكی ایجاد شد تا حمایت دولت بلژیك و سایر جوامع مهم اكچوئری نظیر انجمن‌های اكچوئری آمریكا[10]، هلند[11] و فرانسه[12] را جلب كند.

  در قرن نوزدهم، ارتباط میان كشورها ساده نبود و ایده اولیه همایش بین‌المللی اكچوئری، مطمئنا در شرایطی كه اكچوئری­ های بلژیكی قصد داشتند افرادی را از سه قاره جهان به بروكسل دعوت كنند، خالی از ریسك نبود. به راحتی می ­توان طول سفر افرادی را كه از آمریكا یا شرق دور به همایش پیوستند، تصور كرد. نود­و­هشت اكچوئری از 15 كشور جهان در اولین همایش شركت كردند كه شامل كشورهای اتریش، مجارستان، بلژیك، كانادا، دانمارك، فرانسه، آلمان، بریتانیای كبیر، ژاپن، لوكزامبورگ، هلند، پرتغال، روسیه، سوئد و ایالات‌ متحده بودند.

  موفقیت این همایش به اندازه ­ای بود كه شركت‌كنندگان برآن شدند تا كمیته ه­ای دائمی جهت برگزاری دوره ­ای این همایش و گردهمایی‌های اكچوئری جهت تبادل نظر علمی در خصوص مسائل بیمه ­ای تشكیل دهند. در سال 1985 كمیته دائمی همایش اكچوئری[13] شكل گرفت، سپس این همایش به ترتیب در لندن (1898)، پاریس (1900)، نیویورك (1903)، برلین (1906)، وین (1909) و آمستردام (1912) برگزار شد.

  چنین فعالیت­ هایی در طول جنگ جهانی اول متوقف شد و بعد از آن مجددا در لندن (1927)، استكهلم (1930)، رم (1934) و پاریس (1937) از سر گرفته شد. این همایش سپس در اوسلو (1972)، توكیو (1976)، زوریخ و لوزان (1980)، بروكسل (1995- درست صد سال پس از اولین همایش در همان مكان و زمان-) و نهایتا در بیرمینگهام (1998) برگزار شد.


   


  [1] Leon Mahillon

  [2] Institute of Actuaries

  [3] Faculty of Actuaries

  [4] Edinburgh  (پایتخت اسكاتلند)

  [5] Society of Actuaries

  [6] Dutch Actuarial Society

  [7] Georg King

  [8] William Sutton

  [9] Institute des Actuaries

  [10] Society of Actuaries in New York

  [11] Vereniging voor Wiskunde Adviseurs in Amsterdam

  [12] Institut des Actuaries Francais

  [13] Committee Permanent Des Congeries Actuaries

   
  آخرین ویرایش: دوشنبه 31 خرداد 1395 02:18 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • actuary actuary یکشنبه 30 خرداد 1395 01:05 ب.ظ نظرات ()

  کتاب مبانی بیم‌سنجی بیمه‌های حوادث توسط دکتر محسن قره‌خانی و فاطمه نصیری ترجمه شده و در دو جلد توسط انتشارات پژوهشکده بیمه به چاپ رسید. این کتاب ترجمه یکی از معتبرترین کتب مرجع در رشته اکچوئری با عنوان "Foundations of Casualty Actuarial Science" می‌باشد که توسط انتشارات انجمن اکچوئری حوادث امریکا (CAS) به چاپ رسیده است.

  در این کتاب موضوعات اساسی در بیمه شامل نرخ‌گذاری، قیمت‌گذاری مالی، باورمندی، تعیین ذخایر بیمه اتکایی، تحلیل مالی پویا و شبیه‌سازی مطرح شده و نه تنها به مباحث تئوری و قضایای آماری محض بلکه به کاربرد تئوری در عمل به همراه مثال‌های عددی پرداخته شده است.

  جلد اول این کتاب شامل هفت فصل با عناوین مقدمه، نظریه ریسک، نرخ‌گذاری، نرخ‌گذاری ریسک انفرادی، تعیین ذخایر خسارت، طبقه‌بندی ریسک و بیمه اتکایی و جلد دوم آن شامل سه فصل با عناوین باورمندی، مسائل سرمایه‌گذاری در بیمه اموال- حوادث و موضوعات ویژه است.

  در پیشگفتار مترجم این کتاب آمده است: " واژه Casualty و تمامی ترکیب‌های آن در این کتاب که توسط مترجمان به "حوادث" ترجمه شده است، تنها به پوشش حوادث محدود نمی‌شود. بلکه طبق تعریف متداول در دنیا، دسته وسیعی از پوشش‌های خسارت اموال و مسئولیت‌ها را دربر می‌گیرد که شامل بیمه وسایل نقلیه موتوری، بیمه مسئولیت، بیمه سرقت، بیمه آسانسور و بیمه غرامت کارکنان می‌شود. این بیمه که گاهی‌اوقات معادل بیمه مسئولیت در نظر گرفته می‌شود، در اصل پوشش مسئولیت یک فرد یا سازمان در برابر اعمال غیرعمدی یا غفلت‌آمیز است که موجب آسیب رسیدن به اموال یا جان افراد می‌شود. اما این واژه برای بیمه‌های اموال شامل بیمه هوایی، بیمه ماشین‌آلات و دیگ بخار، بیمه شکست شیشه، بیمه سرقت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و حتی ممکن است بیمه دریایی برای غرق شدن کشتی‌ها و خسارات در دریا، بیمه صداقت و امانت، بیمه تضمین، بیمه زلزله، بیمه ریسک‌های سیاسی و تروریسم را نیز شامل شود."

  آخرین ویرایش: یکشنبه 30 خرداد 1395 01:09 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • actuary actuary یکشنبه 30 خرداد 1395 12:33 ب.ظ نظرات ()


  به نقل از سایت پژوهشکده بیمه

  انتشار كتاب کاربردهای مدل سازی رگرسیونی در علوم اکچوئری و مالی توسط انتشارات پژوهشكده بیمه با هدف تامین نیازهای تحلیل‌گران مالی در مواجهه با تغییرات شتابان مباحث ریسك و برخورداری از ابزارهای تحلیل رگرسیونی صورت گرفته است.

  به گزارش روابط عمومی پژوهشكده بیمه، مدل های آماری نقش بسیار مهمی در مطالعات بیمه ای ایفا می‌کند با این حال، مدل هایی که تاکنون در برآوردهای مرتبط با بیمه های زندگی و غیرزندگی به کار گرفته شده اند، کمتر بر مدل های رگرسیونی تمرکز نموده و بیشتر توجه خود را به تلفیق نظریه های بهره و احتمالات در بیمه های زندگی و تخمین توزیع آماری تناوب و شدت خسارت، به منظور برآورد هرچه صحیح‌تر خسارت مورد انتظار در بیمه های غیرزندگی، معطوف نموده اند. در این كتاب تمامی مطالبی كه ممكن است در یك كتاب اقتصاد سنجی عنوان شود، با ارائه مثال های مرتبط بیمه ای، اكچوئری و مالی بیان شده است و كاربردهای بیمه ای مدل رگرسیونی مطرح شده است.

  بر پایه این گزارش این كتاب در دو جلد و بیست و یک فصل با عناوین رگرسیون و توزیع نرمال، رگرسیون خطی پایه، رگرسیون خطی چندگانه، انتخاب متغیر، تفسیر نتایج رگرسیون، مدل‌سازی روندها، مدل‌سازی روندها، مدل‌سازی خودهمبستگی و اتورگرسیو، پیش‌بینی و مدل‌های سری زمانی، مدل‌های داده‌های طولی و ادغامی، متغیر وابسته رسته‌ای، متغیرهای وابسته شمارشی، مدل‌های خطی تعمیم یافته، مدل‌های بقا، موضوعات متفرقه رگرسیون، مدل‌های تناوب– شدت، مدل‌های رگرسیونی دم بلند، باورمندی و سیستم پاداش– جریمه، مثلث‌های ادعای خسارت، گزارش‌نویسی: ارتباط با نتایج تحلیل داده‌ها، طراحی نمودارهای کارا و پاسخ‌های مختصر به تمرینات منتخب توسط ادوارد دبلیو فریس به رشته تحریر درآمده است و دکتر رضا افقی و رضا حاجی‌پور فرسنگی ترجمه این کتاب را بر عهده داشته‌اند.

  گفتنی است ادوارد فریز بعنوان یکی از اساتید معروف و صاحب نام در زمینه مطالعات مربوط به علوم اکچوئرال، در این کتاب تلاش نموده است تا با ارائه مثال های مرتبط بیمه ای،اکچوئری و مالی تمام مطالب مرتبط با موضوع اقتصادسنجی را بیان کند.

  آخرین ویرایش: یکشنبه 30 خرداد 1395 02:14 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • actuary actuary یکشنبه 30 خرداد 1395 12:19 ب.ظ نظرات ()

  یكی از مهمترین ویژگی‌های كسب‌وكار بیمه، مواجهه با ریسك و عدم اطمینان است و لذا ارزیابی علمی ریسك و قیمت‌گذاری صحیح آن ضامن بقای شركت‌های بیمه و بیمه‌گذاران است. در این میان، شركت‌های بیمه نیازمند استفاده موثر از دانش و حرفه‌ی اكچوئری هستند. اكچوئری، دانشی وسیع و ابر رشته‌ای است كه از تركیب تكنیك‌های آماری، ریاضی، مالی، سرمایه‌گذاری و مدیریت ریسك ایجاد شده است. این دانش برای حل مسائل دنیای واقعی است كه در آن‌ها عنصر عدم اطمینان وجود دارد، مانند مسائل موجود در صنعت بیمه جهت ارزیابی و قیمت‌گذاری دقیق و علمی ریسك.

  در كشور‌های مختلف، انجمن‌های اكچوئری برای توسعه دانش اکچوئری و نهادینه‌كردن آن به طور حرفه‌ای، تأسیس شده است. قدیمی‌ترین انجمن‌های اكچوئری موجود در ابتدای دهه 1890 شامل موسسه اكچوئری[1] درسال 1848 در لندن، دپارتمان اكچوئری[2] در سال 1856 در ادینبورگ[3] تأسیس شده بود. تعدادی دیگر از انجمن‌های اکچوئری بین‌المللی و داخلی کشورها از جمله انجمن‌ اکچوئری آمریكا[4] و انجمن اکچوئری آلمان[5] كه در سال 1889 و انجمن موئسسه فرانسوی اكچوئری كه در سال 1890 تأسیس شدند.  


  [1] Institute of Actuaries

  [2] Faculty of Actuaries

  [3] Edinburgh

  [4] Society of Actuaries

  [5] Dutch Actuarial Society  آخرین ویرایش: یکشنبه 30 خرداد 1395 12:27 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • با سلام

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic